מקריינות נחמדה לקריינות מעולה

קול נעים זה נחמד ודיקציה טובה זה חשוב, אבל מה שהופך קריינות בסדר לקריינות טובה ואפקטיבית באמת, כזו שמשרתת את המותג או את הסרט שהיא מלווה בצורה הטובה ביותר, זה קריין או קריינית שבאמת מבינים על מה הם מדברים. ויודעים להעביר את זה במקצועיות באמצעות הקול שלהם.

בפוסט הקודם כתבתי שהדבר הראשון שצריך לעשות כשמקבלים טקסט לקריינות, לפני שבכלל פותחים את הפה ואת המיקרופון, זה להבין באמת ועד הסוף, על מה אנחנו מדברים. קריינים מנוסים ומקצועיים תמיד יבינו מה הם אומרים, למה הם אומרים את זה, ומהן הנקודות החשובות, המפתיעות אם יש, בדברים שהם מקריינים. ואפשר לשמוע את זה.

אז מה אתם צריכים לעשות כדי להפוך את הקריינות שלכם לקריינות מעולה, או לחילופין לדעת לזהות אם קיבלתם כזו מהקריינית או הקריין שלכם? הנה כמה דברים שהקריינ/ית האינטליגנט/ית והמקצועי/ת חייבים לעשות לפני שהם מתיישבים מול המיקרופון:

להבין את מטרת הטקסט. קודם כל נקרא את הטקסט, מתחילתו ועד סופו ונבין מהי המטרה העיקרית שלו - למה הוא נכתב? מה הוא רוצה להעביר? מהו המסר העיקרי? חשוב לקרוא עד הסוף לפני שמתחילים להקליט, כיוון שלעיתים המשמעות האמיתית מתבררת רק בסוף משפט, במשפט השני או בסוף הטקסט ולכן הבנה תוך כדי אינה מדויקת מספיק. זהו את הנקודות העיקריות והחשובות בכל פסקה, בכל משפט. מה החידוש פה? מה הדבר המרגש שאני מספר עליו? מה הוא ה- Added Value שחשוב לי להדגיש?

להבין כל מילה. אם יש בטקסט ראשי תיבות, מונחים מקצועיים או סתם ביטוי שאנחנו לא מכירים, הגיע הזמן להכיר. לעולם אין לקריין מילה שלא מבינים את משמעותה. כבדו את הטקסט, מי שכתב אותו חשב על כל מילה.

לעשות סדר בין הדברים. נחלק את הטקסט ליוניטים או למשפטים ונבין את הכוונה והרעיון בכל יוניט ומשפט. אם יש לטקסט שלבים או מבנה מסוים (למשל: בעיה ולאחריה פתרון, תיאור סיטואציה ולאחריה הצגת מוצר, הכנסה לאווירה שלאחריה טוויסט ובסוף פאנצ') חשוב שנבין את זה ונתייחס לזה. שוב, הרבה מחשבה הושקעה בכתיבת הטקסט וכדי שהקול שלנו יוכל להעביר את כוונת המשורר, עלינו להבין את הכוונה הזו קודם.

להבין את קהל היעד. אל מי אנחנו מדברים? אל הורים צעירים, אנשים חולים, ילדים קטנים, נוער בחופשה? חשוב לדעת ולהתכוונן בהתאם. כדאי גם להבין באיזו סיטואציה נמצאים המאזינים? איפה אנחנו תופסים אותם? זה חשוב במיוחד בסרטוני תדמית והדרכה - בסרטון הדרכה לפתרון תקלה או בסרט תדמית של שירות רפואי למשל, מתבקש טון מעודד ומרגיע, מתוך הבנה שהצופה במצוקה, בעוד סרטון שמספר על אפליקציה חדשה או מדריך לעריכת קליפ יצדיק טון קליל וכיפי.

לסמן את הטקסט. לא חובה אבל מומלץ. אחרי שהבנו, פירשנו והפנמנו את המסרים ואנחנו כבר יודעים על מה אנחנו מדברים, נסמן על הטקסט את עיקרי הדברים. במעין תמרורים שיכוונו אותנו בזמן אמת, בשטף ההקלטה. אני משתמשת בסמיילים, חיצים, סימני קריאה, הערות מילוליות, הדגשות, וכתיבת סאב טקסטים. זה כבר עניין של סגנון אישי וכל אחד מוזמן להשתמש במה שעובד בשבילו.

לתכנן. חשוב לא פחות. משפטים ארוכים וקשים? רשימה מונוטונית? מילים שמתחברות עם אות זהה? מפו את הטקסט ותכננו - איפה נכון לקחת אוויר, איפה צריך להיזהר מאינטונציה מתנגנת, איפה חשוב לעשות הפסקה. תכנון מוקדם מונע עצירות מיותרות ומעצבנות בזמן אמת.

ועכשיו אפשר להתחיל להקליט. ולהעביר את כל הדברים שיש לנו להגיד, בצורה אמינה, ברורה, מעניינת וחיה.

#קריינות #קריינותטקסט

Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

בענייני קריינות ודיבובים, פנו לתאריקה זוהר

 

054-6883886

 

office@tarika.co.il

 

בענייני משחק והנחייה, פנו לרפי עגיב

 

077-7140000

 

rafiagiv1@gmail.co.il

©2016 by Liat Bartov Sadeh